Pływanie
Sekcja Pływacka Tychy
Miejsce treningów: Basen MOSIR Tychy ul. Edukacji 9
Trenerzy: Mirosław Jakubczyk, Julia Volkert
Treningi: poniedziałek ( Mirosław Jakubczyk ) środa (Mirosław Jakubczyk, Julia Volkert): godz. 20:00-21:30
Miejsce treningów: Sportowa Szkoła Podstawowa nr 19 im. Mikołaja Kopernika Tychy Al. Niepodległości 190
Trenerzy: Mirosław Jakubczyk, Julia Volkert
Treningi: poniedziałek ( Julia Volkert ) wtorek, czwartek ( Mirosław Jakubczyk) : godz. 19:45-20:45
Sekcja Pływacka Chorzów
Miejsce treningów: Kompleks Sportowy HAJDUKI Chorzów Batory ul. Graniczna 92
Treningi: poniedziałek, środa, piątek godz. 17:00-19:00
Trener: Angelika Jarosz (poniedziałek, środa), Kamila Bartosz (środa, piątek), Grzegorz Halor (poniedziałek, piątek)
Sekcja Pływacka Oświęcim
Miejsce treningów: Basen w Oświęcimiu, ul. Chemików 2
Treningi: poniedziałek, środa, piątek 18:00-19:30
Trener: Jadwiga Zieleńska -Starzec, Izabela Jarosz
PŁYWANIE
Najliczniejsza sekcja w naszym klubie, która odnosi największe sukcesy sportowe od wielu lat. Szkolenie odbywa się w trzech ośrodkach: w Chorzowie, Oświęcimiu i Tychach. Do najwybitniejszych zawodników w historii Startu Katowice należą Maciej Maik, Katarzyna Pawlik, Karolina Hamer, Mateusz Michalski stanowiący światową czołówkę pływaków niepełnosprawnych. Maciek Maik to medalista Mistrzostw Świata, Europy i Polski, a także Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney z 2000 roku, gdzie zdobył złoto na 100 m stylem grzbietowym, srebro na 200 m stylem zmiennym i srebro na 100 m stylem klasycznym. Jego rekord świata na 100 m stylem grzbietowym przetrwał sześć lat. Kasia Pawlik swoją wspaniałą karierę sportową na arenie międzynarodowej rozpoczęła w wieku 15. lat, kiedy podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach (2004 rok) zdobyła 1 złoty i 2 srebrne medale. Sportowy talent, poparty olbrzymią pracą, którą wykonała, potwierdziła podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie (2008 rok), gdzie zdobyła 4 medale – 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy. Mateusz Michalski to 2-krotny brązowy medalista w pływaniu podczas Paraolimpiady w Atenach (2004 rok).
Pływacy naszej sekcji doskonale promują sport niepełnosprawnych. Szczególną profesjonalną opieką są objęci najmłodsi pływacy. W czerwcu 2018 r. nasi zawodnicy: Karolina Hamer i Daniel Gawroński wzięli udział w Międzynarodowych Zawodach w Pływaniu „World Series – Berlin”, gdzie Daniel zajął VI miejsce w grupie S8. Miesiąc później Daniel przywiózł z Irlandii dwa złote i dwa srebrne medale z IWAS World Games. Nasze Stowarzyszenie miało silną reprezentację na Mistrzostwach Polski letnich i zimowych, juniorów i seniorów. Łącznie podczas wszystkich Mistrzostw Polski w 2018 roku w klasyfikacji generalnej zdobyliśmy 18 złotych, 21 srebrnych i 16 brązowych medali. W 2019 roku nasi zawodnicy brali udział w wielu krajowych i międzynarodowych zawodach. Łącznie w Letnich i Zimowych MP zdobyli 7 złotych, 3 srebrne i 11 brązowych medali. Natomiast podczas MP juniorów zdobyliśmy 9 złotych, 5 srebrnych i 6 brązowych medali.
W 2023 roku nasi sportowcy zdobyli łącznie 50 medali (17 złotych, 12 srebrnych, 21 brązowych) podczas zawodów rangi Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Świata. Podczas Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów w Pływaniu Osób z Niepełnosprawnościami wrócili z 12 indywidualnymi medalami – 6 złotych, 2 srebrne, 4 brązowe oraz 5 drużynowymi, które uzyskali podczas startu w szafetach – 3 złote, 1 srebrny, 1 brązowy. Na Parapływackich Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych nasi zawodnicy zdobyli 10 medali indywidualnych – 6 złotych, 2 srebrne, 2 brązowe. Letnie Otwarte Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w pływaniu wzbogaciły dorobek naszych pływaków o 10 medali – 3 srebrne, 7 brązowe. Mistrzostwa Świata w Pływaniu były idealnym treningiem sprawdzającym umiejętności i przygotowanie zawodnika Andrzeja Kowalika na arenie międzynarodowej. Ukończenie koronnego dystansu na 15 miejscu w kategorii OPEN było pierwszym krokiem w stronę osiągania coraz lepszych wyników. Ostatnimi zawodami w 2023 roku były Zimowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych. WSSiRN „START” w rankingu medalowym zajął 3 miejsce, dzięki 13 medalom – 2 złote, 4 srebrne, 7 brązowe.
2024 rok był bogaty w sportowe emocje i osiągnięcia zawodników. Podsumowując zawodnicy sekcji pływackiej WSSiRN wrócili ze 195 medalami (91 złotych, 57 srebrnych, 47 brązowych).Na Mistrzostwach Świata w pływaniu osób z Zespołem Downa reprezentowała nas zawodniczka, Jagoda Litner, która zdobyła 8 medali, w tym 6 złotych 2 srebrne. Każdy złoty medal zwieńczony był również pobiciem rekordu świata. Mistrzostwa Polski Sprawni Razem w pływaniu wzbogaciły kolekcję osiągnieć o dwa medale – 1 złoty, 1 srebrny. Pierwszymi ogólnopolskimi zawodami rangi Mistrzostw Polski w 2024 roku były Letnie Parapływackie Mistrzostwa Polski Juniorów. 18 zawodników reprezentujących nasze Stowarzyszenie wywalczyło 41 medali indywidualnych oraz 8 medali drużynowych – 22 złotych, 18 srebrnych, 9 brązowych. Podczas Letnich Parapływackich Mistrzostw Polski uzyskaliśmy 4 medale drużynowe oraz 10 indywidualnych – 4 złote, 3 srebrne, 7 brązowych. W listopadzie ponownie zawodnicy zaskoczyli nas swoją wspaniałą formą, gdzie w trakcie Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych przywieźli 40 medali indywidualnych oraz 7 drużynowych – 25 złotych, 13 srebrnych, 9 brązowych. Ten wynik pozwolił naszemu Stowarzyszeniu zająć pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Jednocześnie Zimowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych pobiły rekord wśród zdobytych medali, bo aż 75 razy nasi pływacy stawali na podium – 33 złote, 20 srebrnych, 22 brązowe.
W 2025 roku nasi zawodnicy odnieśli wiele sukcesów sportowych. Po raz kolejny najsilniejszą z sekcji WSSiRN „START” była sekcja pływacka. Zawodnik Kadry Narodowej, Andrzej Kowalik został powołany na Puchar Świata w Parapływaniu (Barcelona, Hiszpania 18-24.03.2025). W finale na dystansie 200m stylem dowolnym oraz zmiennym zajął 6. miejsce. Letnie Otwarte Parapływackie Mistrzostwa Polski Juniorów (Bydgoszcz, 26-27.04.2025) były sprawdzianem umiejętności naszych pływaków. 20 zawodników przez 3 dni wywalczyło aż 43 medali, w tym 8 drużynowych.Podczas Otwartych Mistrzostw Śląska w Pływaniu Masters – Puchar Polski Masters Katowice 26-27.04.2025 zawodnicy zdobyli 6 medali. Kolejnym pływackim wyzwaniem dla zawodników były Międzynarodowe Zawody w Parapływaniu Berlin (Niemcy, 18-22.06.2025). Zawodnicy zdobyli 19 medali w tym 4 w sztafecie. Marcel Brzózka: 1. miejsce na 100m stylem motylkowym, 1. miejsce na 200m stylem zmiennym, 2. miejsce na 50 m stylem motylkowym, Andrzej Kowalik: 1. miejsce w klas. generalnej na 100m stylem dowolnym, 2. miejsce w klas. generalnej na 100m stylem motylkowym, 3. miejsce w klas. generalnej na 50m stylem motylkowym, Antoni Wojtyłko: 3. miejsce na 200m stylem zmiennym, Marika Noszczyk: 1. miejsce na 100m stylem klasycznym, 2. miejsce na 200m stylem dowolnym, 3. miejsce w klas. generalnej na 200m stylem klasycznym, Julia Sołtysik: 1. miejsce w klas. generalnej na 200m stylem zmiennym, 2. miejsce na 100m stylem grzbietowym, 3. miejsce na 200m stylem dowolnym, Emilia Lewandowska: 1. miejsce na 200m stylem dowolnym, 3. miejsce na 50m stylem motylkowym. Letnie Paraplywackie Mistrzostwa Polski Zielona Góra 27-29.06.2025 przyniosły 12 medali indywidualnych, a na Europejskich Igrzyskach Młodzieży, Stambuł (Turcja 21-28.07.2025), zostały powołane 4 osoby : Emilia Lewandowska, Julia Sołtysik, Marcel Brzózka, Bartosz Szostak oraz trener Mirosław Jakubczyk. Wiemy, że zawodnicy dali z siebie wszystko, pomimo braku indywidualnych medali każdy z Nich poprawił swoje życiowe rekordy. Zawodnik Kadry Narodowej, Andrzej Kowalik wziął udział w Mistrzostwach Świata, (Singapur 21-27.09.2025). 15. miejsce w na dystansie 100m stylem motylkowym. Juniorzy wykazać mogli się podczas Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów w Kaliszu (15-16.11.2025). Efektem ciężkich, wielogodzinnych treningów były 53 medale. Ostatnimi, podsumowującymi sezon zawodami były Zimowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych (Szczecin 27-30.11.2025). 26 zawodników zdobyło 11 medali indywidualnych oraz 5 w sztafetach.
Obecnie w Kadrze Polski mamy 10 młodych, zaangażowanych zawodników, którzy reprezentują nasz Klub podczas najważniejszych imprez sportowych w kraju i zagranicą.
Kadra Młodzieżowa:
- Covey Alyshia
- Wasilewska Hanna
Kadra Juniorska:
- Kołoczek Malwina
- Kowalik Andrzej
- Lewandowska Emilia
- Mocała Wiktor
- Noszczyk Marika
- Sołtysik Julia
- Szostak Bartosz
- Wojtyłko Antoni
Życzymy naszym zawodnikom powodzenia !!!
Reportaż o sportowcach STARTU Katowice!
Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego o naszych sportowcach z sekcji pływackiej Oświęcim



















